Online tilmeldingen er lukket, men HUSK der er stadig mulighed for eftertilmelding i Mindeparken på løbsdagen.
Det kan være lækkert nok med en lille løbetur. Men det er langt mere lækkert at blive forkælet af landets bedste goodie bag. Vi har reklameret med at den er 500 kr. værd. Det løfte kan vi desværre ikke overholde. Den er langt over 1000 kr. værd. Ikke bare det sædvanlig reklamebras. Nej, lækre sager fra Urtekram, fitness gavekort og meget mere.
Check os på Facebook.
Du kan vælge at løbe 5 eller 10 km. Og du kan spadsere 5 km walk. Alle ruter har start og mål i Mindeparken. Skønne omgivelser til en skøn aften. Vi ses!
Start og mål: Mindeparken, 8000 Aarhus C.
Distancer: 5 km og 10 km løb samt 5 km walk.
Udlevering af startnumre: Startnummer, chip og t-shirt kan afhentes:
Aarhus 1900 EVENT Observatoriestien 1 8000 Aarhus C |
Mindeparken |
Torsdag den 6. juni kl. 9.00 - 18.00 Fredag den 7. juni kl. 9.00 - 16.00 Lørdag den 8. juni kl. 11.00-13.00 |
Onsdag den 12. juni fra kl. 17.30 |
Rute:
Garderobe: Der er mulighed for opbevaring af værdigenstande og tasker i infoteltet.
Toiletter: Forefindes på pladsen i Mindeparken.
Præmier: Der er præmier til 1, 2 og 3 pladsen på hver af de 2 distancer.
Lodtrækningspræmier:
Som de fleste nok er bekendt med, er der udsolgt til IAAF/AL-Bank VM Halvmaraton i København til næste år. Men til Anettes Sandwich Kvindeløb får to heldige løbere alligevel muligheden for at være med i den kæmpe begivenhed, idet der bliver trukket lod om to af de eftertragtede numre. Vinderne af startnumrene annonceres efter løbet og skal afhentes samme dag. Startnummreret har en værdi af 595 kr. og kan ikke byttes. | Der bliver trukket lod om en UP! fra Volkswagen i en uge med alt eksl. benzin betalt. |
![]() |
![]() |
Forplejning: Vi uddeler en flaske vand fra Anettes Sandwich efter løbet og ved væskedepotet på ruten. Desuden tilbydes æble og müslibar på pladsen. Cartedor stiller herudover også på pladsen og deler en kugle is ud til alle deltagere.
PROGRAM:
16.30 - Pladsen åbner for afhentning af startnummer og løbe T-shirt.
18.10 - Velkomst for alle deltagere ved start
18.20 - Opvarmning 10 km
18.30 - Start 10 km startgruppe
18.35 - Start 5 km
18.40 - Start 5 km walk
Pladsen:
Fit & SundFå målt din fedt% og få råd og svar på spørgsmål af diætisten fra Diætisthuset. |
Carte D´orCartedor deler en kugle is ud til alle deltagere. |
LøberenLøberen tager lækkert løbetøj- og udstyr med til alle de lækre løbe-kvinder. |
Bymima.dk er dansk design af det fineste procelæn blandet med et twist af glamour og en stor potion tryllestøv. |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Danmarks bedste goodiebag til en samlet værdi af over 1000 kr - faktisk over 1000 spir og ikke bare det sædvanlige reklamebras
Anettes Sandwich gavekort (værdi 71 kr.), Kaffe fra KaffeMekka.dk, Te fra Teahouse, Fit og sund gavekort til indmelding og 3 mdr. træning (værdi 600 kr.), Støttearmbånd til Børnecancerfonden, Kildespring smoothie, Økologisk kogebog, Gavekort til EuroEyes, Islandsk tangsalt, Deorant rose, Rålakridspulver, Havsalt, Penut butter fra Urtekram, Magasinerne: ELLE og Q, Ezzence.dk E-bog bog om hårpleje samt Craft løbetrøje og den praktiske tasken med skulderrem.
Nogle af de mange lækre produkter i Goodiebaggen til løbet 12.juni 2013.
Craft løbetshirt i frisk forårs farve, i velkendt super Craft-kvalitet.
Bemærk at størrelserne er lidt små, så bruger du f.eks. normalt størrelse medium anbefales at vælge en størrelse large.
Medbring din datter:
Som noget nyt kan du nu som deltagende mor medbringe én datter på maks. 12 år uden beregning. Børn, der tilmeldes på denne måde kan kun tilmedles på dagen ved eftertilmelding, men får naturligvis også startnummer og goodiebag.
BYENS BEDSTE NOMINERING
Anettes Sandwich er nomineret som byens bedste tøsetur. Hjælp os med at vinde ved at stemme på dette link.
Vi anbefaler, at du kommer i god tid inden start.
12. juni 2013 |
|
Aarhus Danmark |
|
Tilmelding er lukket |
Resultater 2012
Billeder 2012:
I tilfælde af spørgsmål om dette event, kontakt venligst Aarhus 1900 Atletik og Løb:
86110135 | |
arrangementer@aarhus1900.dk |